Uyumadan Önce Yapmamanız Gerekenler

uyku,bilgi,faydalı bilgiler,pratik bilgiler,nasıl uyunur


Merhaba Arkadaşlar yeni yazıma Hoş geldiniz.
Uyku bizi ayakta tutan şeylerden birisidir. Uyumadan gün geçiremezsin. Şimdi burada bunu okuyunca ben geçiririm diyenleri duyuyor gibi oldum. Tamam geçirirsin o günü ama nasıl geçirirsin. Uykulu, gözler şişmiş, kafa hiçbir şey almıyor, odaklanma kaybolmuş, yani kısaca insan olmaktan çıkıyorsun. Bugün size uyumadan önce yapmamanız gereken 5 hareketi derledim. Bunları yapmazsanız daha rahat ve güzel bir uyku çekersiniz ve sabahleyin de daha dinç bir şekilde kalkarsınız.

Uyumadan önce yapılmaması gereken 5 şey;

Telefona Bakmak

Akıllı telefonlar ve bunun yanında sosyal medyaların hayatımıza girmesiyle biz telefona daha çok bakar olduk. Yatayım bari dedikten sonra yatmadan önce bir kontrol amaçlı sosyal medya hesaplarınızı gezinmeniz. Sizin yatarken o gözünüzden akan uykuyu silip alıyor ve gözler daha fazla yorulduğundan dolayı sabahleyin kalkmanızı da engel oluyor. Sabah daha yorgun bir halde kalkıyorsunuz. Bu yüzden yatmadan önce telefonu sizden uzak bir yere koyun yada yattığınızda elinize almayın ki çok daha sağlıklı ve güzel bir uyku alasınız.

Spor Yapmak

Spor hayatımızın her zamanının bir parçası olmalıdır buna hiçbir lafım yok ama sporu akşam saatlerine bırakırsanız uykuya dalmanız biraz uzun sürebilir. Çünkü spor yapmak vücut ısınızı ve kan dolaşımını artırır. Bu yüzden ağır kas hareketleri barındıran sporları yatmadan birkaç saat önce yoga gibi rahatlatan sporları ise yatmadan önce yapabilirsiniz. Çünkü yoga türü sporlar vücutu gevşetir ve zihni rahatlatır.

Duş Almak

Duş almak aslına bakılırsa uykuyu getiren bir şeydir ama sıcak su, kan dolaşımını artıracağından dolayı uykuyu kaçırır. Bu yüzden yatmadan bir saat önce duş alınız.

Alkol Ve Kafein

Çok fazla özellikle de alkol ve kafein barındıran içecekler uyku düzenini bozabilir. Bundan dolayı akşamın belli saatlerinden sonra sıvı tüketimini biraz düşürünüz.

Çalışmak yada Bir Konuya Odaklanmak

İnsan düşünceliyken asla ama asla uyuyamaz. Düşünüp durur bir sağa döner bir sola döner. Bunun nedeni de uykunun vücudun ve zihnin en rahat olduğu zamanda gelmesidir. Çalışmalar, stres, fazla düşünce beynin uykuyu ertelemesine neden olur. Bu yüzden yatağa girmeden 1 saat önce çalışmalarınızı bitirin ve sakin ve rahat bir kafa ile uykuya dalın.

Yeni yazılarda görüşmek üzere Allah’a Emanet Olun. Sağlıcakla Kalın.
Yorumlarınız buraya şenlendirir ve güçlendirir. Yorumlarınızı eksik etmeyiniz.
Yeni yazılardan anında haberdar olmak olmak için Ücretsiz E-posta Aboneliğinizi yapmayı unutmayınız...

Hiç yorum yok