SINAV STRESİ, EBEVEYN YAKLAŞIMI VE GENÇLERİN SORUNLARI

SINAV STRESİ, EBEVEYN YAKLAŞIMI VE GENÇLERİN SORUNLARI
STRESS
RELAX

Son zamanlarda gençler üst üste bir dolu sınav stresi yaşadılar. Çevreme bir baktım da gençlerden çok anne babalar stres dolu. Haklılar hem de çok haklılar ancak bir yerlerde toplum olarak yanlış yaptığımız olduğunu düşünüyorum. Gördüklerim, duyduklarım ve yaşadıklarımla birlikte sevgili yaşam koçu, benim caanıımm çocukluk arkadaşım Uzman Pınar Yetkin ile sohbet edip, deneyimlerinden ve bilgilerinden faydalanıp, ileriye yatırım yapmak istedim. Belki size de destek olur bu görüşmeJ.
Pınarcığım senin birçok ergenlik çağına giren genç arkadaşların var senden faydalanmak isteyen. Benim de sana sormak istediklerim var. Gençler ergenlik duygularıyla birlikte bir dolu sınav stresi de yaşıyorlar. Senin, benim de atlattığım dönemler olduğu için empati kurabiliriz belki ama işin içine anne baba girince onlar biraz bu duruma farklı bakıyorlar. Elbette çocuklarının iyiliği için onların sınavlarının iyi geçmesini ve şu anda sadece sınav odaklı olmalarını istiyorlar. Kendi fikrimi söyleyeyim, dur hatta HAYKIRAYIM, YAZIK YAHUUU BU GENÇLERE .  Yani bu dönemde bana çocuğun bütün geleceği ebeveyn tavrına bağlı gibi geliyor, sence de öyle mi?
Ebeveyn tavrı önemli, neyi görüyor, duyuyor ve hissediyorsak tam olarak onları yansıtıyoruz. Ergenliğin yanında yaşamış oldukları sınav stresi TEOG gurubundan itibaren başlıyor ve bu süreç ardından YGS-LYS sınavlarına hazırlık aşamasına kadar gidiyor. Malum ergenliğin fizyolojik ve psikolojik gerginlikleriyle boğuşan gençler ardından gelecek kaygısıyla boğuşmaya birde malumunuz ebeveynleriyle savaşmaya başlıyorlar. İki taraf arasında yaşanan güç savaşı bir tarafın pes etmeyesiyle son buluyor ancak bazı durumlarda bu kadar şanslı olunmuyor süreç uzadıkça çözüm bulmakta güçleşiyor. Aslına bakarsak tam bir domino ilişkisi diyebiliriz; biri diğerini düşürüyor, sonra düşen ikisi bir sonrakini düşürüyor, daha sonra üçtaş birleşiyor bir diğerini derken bir anda karşılıklı güç (gövde) gösterisine dönüşmüş ve bu süreç en son taş düşünceye kadar sürüyor…
Ebeveynler bu dönemde en çok nelere dikkat etmeli?
Ailelerin bu süreçte sürekli sabırlı, sakin, yapıcı, olumlu tarzı benimsemeleri önemli, bazı durumlarda yoğun yaşadıkları çocuk-ebeveyn kriz süreçlerini atlatmak güçleşebiliyor bu noktada çocukları ne hissettiklerini veya uyarmak istedikleri konunun sakin olumlu bir dille tam mesaj vererek aktarmaları önemli rol oynamaktadır. Ebeveynlerin birçoğu şöyle söyler; biz hiç ergenlik yaşamadık bu çocuklarda yeni türedi bu durumJ. Her dönemde vardı ama bu kadar farkındalığımız yoktu, tabi bir de bu kadar çok sınava girip okul, iş, hayat kaygısı yaşamıyorduk diyebiliriz. Bu bağlamda, her genç birey için bu durumlar oluşacak diye bir şey yok, genelleme yapmamız doğru olmaz.…
Senin gördüğün örnek verebileceğin yanlış bir durum oldu mu hiç?
En yoğun yaşadığımız sorun; Ailelerin bölüm, okul, meslek seçimlerinde gençlere, kendi yapamadıkları veya sırf meslek hayatına kolay atılsın diye düşünerek ne olmak istediklerini, neyin onları daha iyi hissettireceğini sormadan karşılıklı oturup irdelemeden, karar alıp uygulamaları nedeniyle yaşadığımız ciddi sorunlar var. Eğer; ergenlik dönemleri bittiğinde ebeveynlerin seçimlerini kendi istekleri dışındaki uygulamamışlarsa, ilerleyen yaşlarında işle/meslekle ilgili isteksizlik yoğun stres ve depresyon yaşamamaları mucize oluyor. Bu bağlamda, gençlerin yapacakları seçimlerde yönlendirici olmadan önce onların ne istedikleri, neyi yapabilecekleri konusunda net bilgi elde edilmeli ve daha sonrasında kendi fikirlerini sunup, farklı bir alanda farkındalık oluşturup yönelmelerinde yardımcı olunabilir.
Danışmanlığını yaptığın genç arkadaşların en çok şikâyetleri neler mesela? Bir de genç arkadaşlara bu dönemde uygulamaları için verebileceğin ufak tüyoların var mı bizimle paylaşmak istediğin?
En yoğun yaşadığımız bir başka sorun da çağımızın da gerektirdikleri içinde bulunan dış görünüşüne dikkat edeceğim diye kendi yaşamlarını kaçırma durumudur. Görsel veriler nedeniyle genç bireylerin gereğinden fazla ve sağlıksızca zayıflamak istemeleri nedeniyle yaşamlarına adapte olamayıp güzel veya yakışıklı olmak için çabalama halleri, sahip oldukları yaşamlarını kaçırmalarına sebep oluyor. Kendilerini güzel/yakışıklı gibi hissetmedikleri için yalnızlaşıp kendi içlerine dönebiliyorlar ve yoğun şekilde depresyona giriyorlar ve haliyle amaçsızlaşıyorlar. Acilen her hal ve durumda onları sevebileceğimizi ve güzellikle/çirkinlikle ilgili değil sağlıklı beden ve zihinde birey olmalarının her şeyden önemli olduğunu anlatmamız ve özgüveni yüksek, hayatında güçlü güzel hedefler koyup uygulayabilen çocuklar yetiştirmeliyiz.
Çocuklara olumsuz yüklemeler yapmadan önce bir durup düşünün lütfen, onların zihinleri her söylenileni olduğu gibi kabul ediyor haliyle ciddi boyutta kodlar oluşturuyorsunuz. Çocuklarınız ayna gibi sizde ne görüyorsa onu uyguluyor eğer güçlü sorunlarınız varsa önce bir kendimizi irdelemeyi ve değişime kendinizden başlamanız gerektiğini unutmayın J Gençler sadece iyi bir dinleyici olup anlayışlı olmanızı, empati kurmanızı ve saygı duymanızı genç birey olduklarını hatta her yaşta da bir birey olduklarını anlamınızı bekliyor. J

Hiç yorum yok