Parayı Verdi Ama Şeker Almadı

kötü alışkanlıklar,aile psikolojisi,çocuk,yaşam,hayat,


Merhaba
Hayatımızın her karesinde bir şey görürüz ve bunlar daha sonra işlene işlene bir bütünü oluşturur. Hayatımız da yine bu gördüğümüz şeylerde bazı şeyleri sürekli görürüz ve böyle takılır beynimizin bir yerinde. Çoğu zaman gördüğüm ve şahit olduğum bir durumdu ve geçen gün yine gördüm ve bunu yazma ihtiyacı duydum.

Öncelikle söyleyeyim ki herkesin kendine has bir iradesi ve özgürlüğü vardır. Burada biraz sonra okuyacağınız tüm her şey benim kendi düşüncelerimdir. Katılırsınız, katılmazsınız orası size kalmış bir şeydir. Keyifli okumalar.
Parayı veriyoruz. Her zaman bir yerlere para veriyoruz ve harcıyoruz. Bunlar bazen gerekli oluyor bazen istediğimiz için oluyor bazen de öylesine oluyor. Burası beni ilgilendirmiyor. Sadece gözüme takılan bir nokta var. İstediğimiz ya da bağımlısı olduğumuz bir şeye elimiz titremeden o parayı verirken bizden bir şey isteyen aile bireylerimiz de aynı konu neden yaşanmıyor. Yaşadığım olayı anlatayım. Oradan ne demek istediğimi anlayacaksınız.

Her zaman ki gibi akşam eve geliyordum. Eve geçmeden önce ekmek ve benzeri gereksinimler için bakkala uğrarım. Bakkala girince de sohbet eder öyle çıkarım. Yine girdim bakkala aldım alacaklarımı ve biraz da sohbet ettik çıkmaya yakın bir zamanda, içeri birisi girdi ve sigara istedi. Bakkal verdi sigarayı ve direk adam parayı uzattı. Üstünü aldı ve çıktı. Ortalama bir sigara fiyatı 8 lira. Bu gibi durumları hepimiz yaşıyoruz ve sadece o adam öyle yaptı diye değil sürekli olan bir olay olduğundan aklıma takıldı. Bazen haberlerden duyuyoruz. Çevrelerden duyuyoruz ya da bir yerden geliyor.
  • Eşine Para vermiyor.
  • Mutfak masrafı için bir şey bırakmıyor.
  • Sadece yiyip içiyor ailesini düşünmüyor.
  • Anne-Babasına nasıl şeyler yapmış para vermedikleri için..
  • Gibi, gibi bir sürü duyum ortaya çıkıyor. 
Bir kişi düşünün ki; zararlı olan, gereksiz olan her şeye parası varken küçük çocuğuna, annesine babasına, ailesine parası yok. Zararlı, gereksiz şeylere eli titremeden parayı verirken yanında ki çocuğu bir şeker istediğinde bile daha sonra alırız, Şimdi olmaz diyor.

Bir kişi düşünün ki; Ailesinden bir ferd eve gelirken ekmek al ya da evde bulgur, pirinç yok alır mısın? dediğin de, sen de ayrı bir dertsin ya da şimdi para yok daha sonra alırım evdekilerle idare et diyor. Ama sigarasından yada bağımlı olduğu diğer illet şeylere hiç böyle bir şey diyemiyor ve onları elde etmek için elinden geleni yapıyor. Cebinde son meteliği kalıcağını bilsede hiç para kalmayacağını bilse dahi o zararlı bir işe yaramayan sadece para amaçlı kurulmuş ve sizin kazandığınızı sömürmek üzere çalışan şeylere parasını harcıyor. Sırf o lanetli şeyler yüzünden ailesini etrafındakileri üzüyor.Kalp kırıyor. İçmeyince yada kullanmayınca sinir krizi geçiriyor. Çünkü bunları üreten kişiler bunun böyle olmasını istiyor. İçerken sonra ki paketi yada sonra ki şişeyi düşünmüyor. Bir tane alıyor koyuyor ağzına sonra diğeri geliyor ve paket yada şişe bitiyor ve sonra gidip yine parasını o gereksiz şeylere harcıyor. Ne için?Tabi kide bir hiç için. Kimse neden içtiğini yada neden kullandığını bilmiyor. Sorduğunda stresten diyor yada başka bir bahane uyduruyor ve parasını yine o gereksiz şeylere harcamaya devam ediyor. Bir sistem var bu sistem seni çalıştırır belli bir miktar verir ve verdiğini yine geri alır. Sistem işler ama gereksiz şeylerle değil. İçme, Kullanma öyle şeyleri. Onların sana katacağı tek artı şey daha çok sıkıntı vermesidir.

Arkadaşlar benim burada anlatmak istediğim, sigara içip içmemen değil ya da diğer şeyleri yapıp yapmaman değil. Benim burada demek istediğim, o gereksiz, tiksindirici şeyleri yapıyorsun ama diğer işe yarar şeyleri de yap. O şeylerden vazgeçemiyorsun diyelim. Vazgeçersin de. Şimdilik öyle diyelim. Aslında demeyelim bile Burada bu sözümle VAZGEÇ…. Hiçbir yararı olmayan sadece insanı daha sıkıntıya sokan şeylere tamah etme. Ben yukarıda kileri yapmıyorum, desen bile VAZGEÇ…

SEN İNSANSIN, AKLIN VAR VE ONU KULLANMAKTAN HİÇ BİR ZAMAN GERİ DURMA…..

Yazımı okuduğunu için Teşekkürler. Hatam olduysa affola. 

Yeni Yazılarda Görüşmek Üzere Allah’a Emanet Olun.. Sağlıcakla Kalın….

Yeni yazılardan anında haberdar olmak için E-POSTA ABONELİĞİNİZİ YAPMAYI unutmayınız….

Hiç yorum yok