Anne-Baba Diyemiyor

savaş,çocuk ve savaş,suriyedeki savaş,yaşam,hayat,hırs,kibir


Bir çocuk düşünün annesine babasına çok ihtiyaç duyduğu yaşlarda anne-baba diyemiyor. Çok korktuğu anda çağıramıyor kimseyi. Bulamıyor sıcak bir sarılış güzel bir koku, bir anne sevgisi ,bir baba şefkati. Akşam bir kenarda sızıp kalıyor. Birisi gelip de onu oradan kaldırmıyor…..

İlla çocuk dedim diye çocuk anlamayın. Burada ki çocuk yaşını almış birisi de olabilir. Sen olabilirsin,ben olabilirim, bir arkadaşımız olabilir, herkes olabilir..

İnsan muhtaçtır, acizdir. Diğer canlılar gibi değildir belli bir süreden sonra tek kalamaz, tek büyüyemez. Bir şeylere ihtiyaç duyar. Bir sarılmaya, bir huzura, bir aileye..

İnsan, şu gördüğümüz hayatta ki en muhtaç , aciz kişi iken aynı zamanda en nefret edilen, zarar veren ve hiçbir şeye yararı dokunmayan gereksiz birisi de olabilir.Şu hayatta yani yaşadığımız bu zaman diliminde ve bundan öncesinde ve bundan sonrasında da insan yine aynı özellikleri hep taşır/taşıyabilir. Etrafımızda her yerde ama her yerde ufak tefek savaşlar, yıkımlar ve benzeri olaylar oluyor.
 • Peki Neden?
  • İnsan yüzünden.
Siz hiç gördünüz mü, insan dışı bir canlının savaş çıkardığını.
Siz hiç gördünüz mü, insan dışında bir canlının doğaya zarar verdiğini.


Göremezsiniz çünkü onlar yaşamak,üremek için tüketirler ve ellerindekilerle yetinirler. Ama insan, hiç doymak bilmeyen arzularıyla, lider olma, herkesi yönetme duygularıyla, dünya onun olsa bu evren onun olsa yine de aç gözlülüğüyle daha çok isteyebilecek bir varlıktır. Sürekli ister, her şeyi ister. Doymaz..
 • Savaşlar neden oluyor?
  • Doymak bilmeyen kişiler yüzünden.
Zamanı gelince Azrailin alacağı canı neden başkaları alıyor?
Neden insanlar başka insanların yüzünden yada hırslarından yada güç arzusundan dolayı ölüyor?


Hayatımız çok garip. Çok garip zaman dilimleri içinde kaybolup gidiyoruz. Benliklerimiz yok oluyor. Herkesin gözünde bir hırs duygusu. Ben yeneceğim ben yapacağım duygusu var. Bakın etrafınız bir. Her yerde savaş var ve bu savaşların çıktığı yada çıkarıldığı yerler. Zayıf yerler buralarda her gün çocuklar, insanlar ölüyor. Buralar insanların hırslarını, gözlerinin dönmüşlüğünü ortaya serdikleri oyun sahaları. Buralar insanlığın öldüğü, kötülüğün daha da depreşerek ortaya çıktığı yerler. İnsanlık tarihimize bakarsak neredeyse savaşsız geçen yıl sayısı parmak sayısına eşdeğer. Bunun nedeni ne insanların gözü doymaz hırsları, liderlik duyguları.

Herkes’e ALLAH akıl bahşetmiştir. Bunu kullanıp kullanmamak sizin elinizde olan bir şey. Eğer biz bu dünya da savaş istemiyor isek aklımızı kullanmalı ve birlik olmalıyız. Hırs ve benzeri şeyler hiçbir zaman insana ait olan şeyler değildir, Eğer insan kendini biliyorsa.

Dileklerimiz var, İsteklerimiz var;

 • İnsanlar Ölmesin.
 • Kavga gürültü olmasın.
 • Kimse kimseyi ezmeye yada dışlamaya çalışmasın.
 • Bu dünyada hiç kimse hiç kimsenin malı yada oyuncağı değildir.
 • Herkes Mutlu olsun….
 • Herkesin aynı haklara sahip olduğu kimsenin kimseden üstün olmadığı bir dünya dileğiyle…..
Hoşçakalın Allah’a Emanet Olun…
Yeni yazılardan anında haberdar olmak için ÜCRETSİZ E-POSTA ABONELİĞİNİZİ yapmayı unutmayınız….

Hiç yorum yok