9 Düşüncede Eğitimli İnsan

konfüçyus,eğitimli insan,insan hareketleri,hayat,yaşam,


Merhaba Arkadaşlar yeni yazıma Hoş geldiniz.
Ünlü bir düşünür var bilir misiniz? Aslında herkes bilir. Ama sadece adını bunun dışında kimse fazlasını bilmez. Her sözde herhangi bir şeyde direk onun adı geçer. Kesin bunu o söylemiştir deriz. Bu kim derseniz; Konfüçyus’dur. Bugün size konfüçyüs’ün eğitimli insanlar hakkında söylediği 9 maddeyi yazacağım.

Konfüçyüs der ki, Eğitimli İnsanlar;

 • Odaklandıkları şeyi en berrak haliyle görmeye çalışırlar. Yani direk ne görürse hemen algılanan ilk şeyi düşünmezler.
 • Dikkatli dinleme yaparlar. Dinleyerek insan öğrenir.
 • Samimi bir karaktere yani dışarıdan bakıldıklarında insanların onlardan kaçmamasını isterler.
 • Saygıyı davranışlarının başına çekerler.
 • Yalan olmayan doğru ve açık sözler kullanmaya çalışırlar.
 • İşlerinde ciddilik,disiplin vardır.
 • Kuşkuya düşünce, akıllarına bir şey takılınca soru sormayı ihmal etmezler. Akıllarında ki o sorunu berrak hale getirirler.
 • Öfkelendikleri zaman bile diğer şeyleri unutmazlar ona göre davranırlar.
 • Para kazansalar bile adaletli olmaktan vazgeçmezler.

Ne güzel sıralamış değil mi? Konfüçyüs. Etrafımızda ki herkes ve biz bu düşüncelerde olsak ve buna göre hareket etsek. Hayatımız böyle kavramaları karşılayabilecek düzeyde olsa herşey daha güzel hale gelmez mi?. Günümüzde görüyoruz ki insanlar parayı görünce adaleti elden bırakıyor. Öfkelendiklerinde sanki bir saniye sonra hayatına devam etmeyecekmiş gibi her şeyi söyleyebiliyor. İşlerinde ciddilik yerine nasıl işten kaytırsam nasıl hile yapsam derdindeler. Kimse kimseyi dinlemiyor. Sadece kendisi var, sadece kendisi konuşabilir, sadece kendisi her şeyi biliyor gibi davranıyorlar. Algıladığı ilk şeyi göz önünde bulunduruyorlar. Devamı yok belki karşında ki devamını getirince tam anlamıyla algılayacaksın ne denmek istediğini. Direk patlamaya hazır bomba gibi hemen bir şey duyunca köpürüyorlar. Doğrulukla alakası olmayan insanlar var. Her şeyi yalan olmuş. Yalanı doğru doğruyu da yalan sanıyorlar. Soru sormuyorlar. Araştırmıyorlar. Sadece yiyorlar, içiyorlar, yatıyorlar. Arkadaşlar düşünmeyi, saygıyı, doğruluğu, insanlığı hiçbir zaman unutmayalım. Çünkü onlar bizi var eden kavramlardır. Onlar bizim yaşamımızı şekillendiren kavramlardır.

Kendinize iyi bakın Allah’a Emanet Olun. Sağlıcakla Kalın.
Yeni yazılardan anında haberdar olmak için Ücretsiz E-posta Aboneliğinizi yapmayı unutmayınız...

  Hiç yorum yok