Vücudunuzda ki Bölgelere Göre Sivilcelerin Çıkma Nedeni
Merhaba Arkadaşlar.
Sivilcelerin vücudumuzda ki çıktığı bölgelere göre ayrı nedenlerinin olduğunu biliyor muydunuz?
Bildiğimiz ve yaşadığımız üzere vücudumuzda sivilceler çıkar. Nerede çıkacağı tam belli değildir ve bu durumu yaşamayan da yoktur. Ergenlik çağında yüzümüzde maşaallah bol bol çıkar ve sinir bozucu bir durumdur. Sivilce daha çok yüzümüzde çıksa da vücudumuzun başka yerlerinde çıktığı da oluyor ve bunların çıkma nedenleri var. Peki bu nedenler ne? Derseniz gelin onlara bir bakınalım.

Vücudunuzda ki Bölgelere Göre Sivilcelerin Çıkma Nedeni

  • Boyun Bölgesi: Boyun bölgenizde oluşan sivilceler daha çok stres, aşırı şeker tüketimi ve böbrek üstü bezlerinin aşırı çalışmasından dolayı kaynaklandığı gözlemlenmiştir. Gömleğinizin yakası boynunuzu sıkıyorsa yada saçlarınız o bölgeye temas ediyorsa yine sivilce oluşumuna neden olabilir.
  • Omuzlar: Çok fazla stres yapıyorsanız ve kırılgan, hassas bir yapınız varsa omuz bölgesinde sivilce gözlemlenebilir.
  • Göğüs: Göğüs bölgesinde oluşan sivilceler yetersiz ve dengesiz beslenmeden yada aşırı baharatlı yiyeceklerin ve soğuk meşrubatların tüketilmesinden dolayı sindirim sistemine etki edeceğinden göğüs bölgesinde sivilcelere neden olabilir.
  • Kollar: Kalın bir deriye sahip olan kolların iç bölgelerinde çıkan sivilce veya akneler bölgedeki ölü hücrelerin yoğunluğundan yada dolaşım yetersizliğinden oluşabilir. 
  • Cinsel Bölge: Ağda yada tıraş esnasında oluşabilecek kıl dönmelerinden kaynaklı sivilce çıkabilir. Bunun yanında nemin fazla olması ve hijyenik olmaması da sivilceye neden olabilir.
  • Uyluk ve Üst Bacaklar: Uyluk ve Üst bacaklarda oluşan akneler genellikle vücut losyonu, yumuşatıcı, duş jeli ve şampuan gibi maddelerin kullanımda meydana gelmektedir.
  • Sırt: Yetersiz uyku ve yüksek kalorili gıdaların tüketimi sonucunda sivilceler ortaya çıkabilir. Bunun dışında alerji, şampuan ve jeller, dar giysiler ve aşırı terleme gibi nedenlerde sivilce oluşumuna neden olabilir.
  • Kalça:Kalçada oluşan sivilceler genellikle dar ve hava almayan iç çamaşırları, yetersiz ve dengesiz beslenme ve soğuk meşrubatlardan dolayı oluşmaktadır. Temiz ve pamuklu iç çamaşırları, nemlendirici ve dengeli beslenme bunlardan kurtulmanıza yardım edecektir.


Okuduğunuz İçin Teşekkürler.

Sağlıcakla Kalın.
Bir Sonra ki yazımda görüşmek üzere hoşçakalın…..
Yeni yazılardan anında haberdar olmak istiyorsanız Ücretsiz E-posta aboneliğinizi alt taraftan yapabilirsiniz…

Hiç yorum yok