Ölürken Pişmanlığı Anlaşılmış 5 Şey

ölüm,ölüm anı düşünülenler,ölüm anında aklına ne gelir,


Merhaba Arkadaşlar yeni yazıma Hoş geldiniz…
Bugün doğduk ve yarın da öleceğiz. Çünkü ölüm her an ensemizde gezinen bizim sevgili dostumuzdur. Ölümden korkmak diye bir durum yok. Zamanın gelince, amel defterin koltuğunun altına koyulunca senin de bu dünyadan gitme vaktin gelmiş demektir. Ama bu defter kapanmadan önce hani bizim yaşam dediğimiz bir fiil var. Ortalama 60-70-80 yıl yaşıyoruz. Bu süreçte, bu zaman dilimini çeşitli şeylerle dolduruyoruz. Bazen pişmanlık duyuyoruz bazen başka şeyler hissediyoruz ama sonuç olarak biz bu zaman diliminde bir şeyler yapıyoruz. Hani “Son Pişmanlık Neye Yarar” derler ya, bugün size tam da bu terimi açıklayan bir şeyle geldim.

Uzun yıllar evlerinde ölümün kapılarını çalmasına az kalmış hastalara hemşirelik yapan Avustralyalı Bronnie Ware, emekliliğinden sonra bir kitap yazar. Bu kitabında, Bronnie Ware hastalarına “En Büyük Pişmanlığınız Nedir?” diye bir soru yöneltir ve bu sorulara verilen cevapları kitabında yazar.

Keşke başkalarının istekleri yada benden beklediği hayat yerine düşlerimi gerçekleştirme cesaretim olsaydı.
Ware’e göre; İnsanlar yaşamlarının son anlarına gelip arkalarına baktıklarında düşledikleri, yapmak istedikleri şeylerin çok büyük bir kısmını yapamadıklarını görüyor ve pişmanlık duyuyorlar.

Keşke Bu Kadar Çok Çalışmasaydım.
Ware’e göre; büyük çoğunlukla erkek hastaların yoğun çalışma temposundan dolayı geriye baktıklarında ailelerine ve dostlarına yeteri kadar zaman ayıramadığını görüyorlar ve pişman oluyorlar.

Keşke Duygularımı Dile Getirmeye Cesaretim Olsaydı.
Ware’e göre; Birçok kişinin başka kişilerle, hitap ettikleriyle ilişkilerini belirli düzeyde tutmaya çabalayıp duygularını bastırmaya çalışmışlar.

Keşke Arkadaşlarım İle İlişkilerimi Sürdürseydim.
İnsanların ölüm döşeğindeyken kendi yaşamlarına aşırı derece de odaklanıp dostlarıyla ilişkilerini kaybettiğini fark ettiklerini değinen Ware, ölmekte olan kişilerin çoğunlukla eski dostlarını özlediğini söyledi.

Keşke Kendime Daha Çok Mutlu Olmak İçin İzin Verseydim.
İnsanların rahat yaşamak için belli başlı şeylere sıkı sıkıya bağlı kaldığını ve bunun yanında çoğu kişi için mutluluğun bir seçim olduğunu söyleyen Ware, insanların değişme korkusu yaşadığını ve daha fazla mutluluğu kendi elleriyle yok ettiklerini de değindi.

Son Sözler;
Vücudun elveriyorken, yaşayabiliyorken istediğini yap. İnsanlar gülecek korusunu üstünden at. Kendin olursan kimse sana bir şey diyemez. Başkalarının istekleri doğrultusunda bir yaşamda çokta mutlu olamazsın.

Şimdi burada ben isteğini yap diye yazdım da bazılarının istekleri aşırı olabilir. Aşırı olmamak, Ahlak dışı olmamak, Örf ve Adete uygun olmak şartıyla yap. Yeni bir şeyler yaşaman,güzel şeyler başarabilmek için yeni şeyler yapman, Kendini aşman gerek.
Yeni yazılarımda Görüşmek Üzere Allah’a Emanet Olun. Sağlıcakla Kalın.

Yeni yazılardan anında haberdar olmak için Ücretsiz E-posta Aboneliğinizi Aşağıdan Gerçekleştirebilirsiniz…

Hiç yorum yok