Zaman Hırsızını Yok Et

zaman hırsızı,time,money

Zaman Hırsızı Kimdir!!!

Merhaba Arkadaşlar.

Bugün gerçekten dert yandığımız bir durumdan bahsedeceğim. Bu ne der iseniz. Sürekli diyoruz kendi kendimize ya da etrafımızdakilere ZAMANIM YOK!
Gerçekten zamanımız yok mu? Yoksa var da biz demi bir sorun var.
Gelin biraz daha açıklık getirelim bu konuya.
Normal hayatımız da yani günümüzde teknoloji çağında hiçbir zaman yeterli zamanımızın olmamasından yakınıyoruz. Hep zamanım yok,bir zamanım olsa onu yapıcam ama zaman bulamıyorum ki,
Diyoruz da bunları hiç soruyor muyuz o kadar zaman ne oluyor diye.
  • Bir günü hesaplayalım. Bir Gün 24 saat 1440 dakika 86400 saniye.....
  • Bu 24 saat içinde 8 saat uyuyarak geçse 2 saat yemek için harcansa
  • Öğrenciler için; 14 saat
  • Çalışanlar için; 4 saat kalıyor.
Öğrenciler 7 saatini okulda geçirse 7 saat geriye kalıyor. Çalışanlara da 4 saat kalıyor.Peki bu 7 saat ve 4 saat az bir zaman vaktimi hayır peki neden zamanım yok diyoruz.
Bu zaman diliminde ne yaptığımıza bakarsak bu sorunun cevabını çok iyi anlayacağız.
Hani yazının başında demiştim ya teknoloji çağındayız. Teknoloji çağının bize yaptığı en büyük kötülük zamanımızı elimizden almasıdır. Artık eğlenemiyoruz bir şey yapamıyoruz çünkü teknoloji elimizden zamanımızı alıyor. Oturuyoruz bilgisayarın başına saatler geçiyor ve sonra yoruluyoruz kalkıyoruz diyoruz kendi kendimize zaman ne çabuk geçmiş bugün de bir şey yapamadım diyoruz.Yarın yaparım yarın zamanım var diye de yanında ekleme yapıyoruz. Çünkü kendimizi avutmamız gerek.Peki yarın olunca ne oluyor aynı şeyler tekrar ediyor ve daha sonra bu alışkanlık haline geliyor ve iyice asosyal oluyoruz.

Tek hayatımız klavye oluyor.Bilgisayarın dışında daha tehlikeli olanı ise ellerimizde akıllı cep telefonları. Akıllı olduğu için bizim akıllarımızı almakla ilgileniyorlar. Sürekli elimizde geziyor. Sosyal medya hesaplarına giriyoruz geziniyoruz video izliyoruz beğeni yapıyoruz ve sonra kapatıyoruz 2 dakika geçiyor sonra tekrar bakıyoruz ne oluyor zamanımız gidiyor,eriyor ve biz zamanı kullanamadığımız da daha çok sıkılıyor ve daha çok onlarla uğraşıyoruz çünkü tek zaman geçirme yeri orası olarak algılıyor artık beyin. Daha sonra ne oluyor hayattan zevk almamaya başlıyoruz.Onların yerine bıraksak bilgisayarı, sosyal medyayı telefonu ve yanımızda kine baksak birileriyle iletişime geçsek yaşamadan zevk alsak zamanımızı harcayan şeyleri değil de zamanımızı bize iyi kullandırtan şeylere yönelsek. Yürüyüş yapsak uzaklaşsak zamanımızı çalan şeylerden inanın ki daha çok her şeyden zevk alacağız.

Bir örnek verecek olursam hepimiz de yaşamışızdır.
Eskiler değil de şimdi ki yeni nesil daha çok yaşıyor bunu.


Mesela kitap okuyacağız.
Alıyoruz elimize kitabı oturuyoruz bir yere ve ilk sayfadan başlıyoruz. 2 satır okuyoruz sonra ne oluyor. Zaman hırsızı beynimize giriyor ve alıyoruz elimize telefonu bir bakim hemen çıkacağım diyoruz kendi kendimize ve sosyal medya hesaplarından ya da internetten herhangi birine giriyoruz bakıyoruz tam çıkacakken şuna da çıkmadan bakayım şuna da çıkmadan bakayım diyoruz daha sonra başka bir şey görüyoruz ve ona da bakıyoruz ve telefonu elimizden bıraktığımızda anlıyoruz ki 45-50 dakika geçmiş ve zaman hırsızı zamanınızı çalmış ve bu zaman dilimi sizin nezdiniz de sanki 2 dakika geçmiş gibi hissedilecektir. Daha sonra tekrar açıyoruz kitabı 2 satır okuyoruz. Çok okudum,sıkıldım,hiç bitmiyor bu kitapta, çok sıkıcı , sonra okurum diyoruz ve tekrar telefonu elimize alıyoruz. Zaman hırsızı zamanımızı alıyor bizi sıkmıyor çünkü yapması gereken bu ,hem sıkılmamızı engelleyecek gibi gösterecek hem de elimizde ki zamanları alıp götürecek ve bizi daha çok cahilleştirecek,bunaltacak . Ama zamanımızı çalmayan ve bize bir şeyler öğreten şeyleri kenara atıyoruz çok sıkıcı buluyoruz zaman öldüren şeyler olarak görüyoruz. Çünkü zaman hırsızı böyle olmasını istiyor.

Ne yapmamız gerekiyor?

Etrafımızda ki zaman hırsızlarına sen beni değil ben seni yönetirim. Sen bir köşeye çekil. Benim başka yapacak güzel şeylerim var demeliyiz. İlk zamanlar zor olacaktır ama daha sonra zamanınızı çalan şeyler dışında bir şeylerle uğraşıp zevk alınca zaman hırsızını öldürmüş olacaksınız ve her şeyden daha çok zevk alacaksınız. Hobiler edinin, arkadaşlarınızla yüz yüze gelin koyun kenara zaman hırsızlarını ve sohbet edin. Bilgi edinin araştırın yeni şeyler öğrenin. Öğrendikçe, yeni bilgiler edindikçe daha çok isteğiniz artacaktır emin olun. Vücudunuzu homoton yapıdan kurtarın…


  • Ben bu yazımda belki Teknolojiyi kötüleyen yobaz birisi olarak görünebilirim. Ama benim burada söz etmek istediğim gereksiz fazladan ve bizi kendine bağımlı yapan şeylerden kurtulmaktır.
  • Teknoloji dediğimiz şey yerinde ve gerekli olarak kullanılırsa çok güzel bir şey. Neredeyse her şeyin kaynağı ama yerinde kullanılmazsa amacının dışında ki şeylerde kullanılırsa da en kötü araçtır.
  • Zamanınızı ailenize harcayın. Zaman Hırsızına Değil.. Aile sizin her şeyinizdir…

Yazımı okuduğunuz için Teşekkür Ederim.Daha fazla yazı için Blogu takip etmeyi unutmayınız. 
Kendinize iyi Bakın. Sağlıcakla Kalın....

Hiç yorum yok