Kolay ve Etkili İngilizce Öğrenmenin 5 Temel Yöntemi

nasıl kolayca ingilizce öğrenilir,konuşulur

Bu yazıma başlamadan önce birkaç şey demek istiyorum. Biraz sonra okuyacağınız maddeler sadece ingilizce için geçerli değildir bunların hepsi tüm diller için geçerlidir. Hiçbir dil zor değildir sadece bizim aklımızın bize oyunu vardır ya da sağdan soldan duyduğunuz ‘O dil çok zor ya!, ‘Boş ver uğraşma o dili öğrenemezsin’, gibi yalan yanlış kulaktan dolma bilgilerdir. Bunları size söyleyen de o dil üzerine bilgisi olmayan ya da dili öğrenmek için değilde sadece öylesine gören ve hiçbir şey anlamadan,yapamadan oradan ayrılanlardır. Size hepimizin duyduğu ve yaşadığı bir olayı örnek vereceğim bu konu hakkında ben Mütercim Tercümanlık öğrencisiyim ve Okuduğum bölümler doğu dilleri yani Arapça,Farsça bu dilleri yoldan geçen ya da yakın birisine sorsanız ya da daha ileri gidelim bu bölümün öğrencisine sorsanız size diyeceği şey ‘Çok Zor, Gerçekten çok zor inan hiç bulaşmak istemezsin’ diyeceklerdir. Bende diyorum ki hiçbir zorluğu yok ve siz eğer isterseniz bu dili idare eder düzeyde 4 haftada öğrenebilirsiniz. Neyse biz konumuza dönelim. Dil öğrenmede bize verilen eğitimlerde bize yapılan en büyük yanlış, teorik gramere dayalı ve sürekli tekrar eden konulardır. Gramer bir dilin iskeletidir. Gramere çok takılmasanız bile gramersiz de bir şey yazıp okuyamazsınız. Ama yine de dediğim gibi gramer her şey değildir. Hocalarımız grameri iyi biliyorlar ama yabancı biriyle konuşmaya çalışsalar çoğu konuşamaz. Bunun nedeni de pratiklerinin olmayışıdır. Beynimiz görerek duyarak ve deneyerek bir şeyleri öğrenir. Bizde burada dil öğrenmede bunları kullanacağız ve şunu da unutmayın biz anamızın karnından konuşarak çıkmadık. İmkansız diye bir şey yoktur. Gelin şimdi bu maddelere bakalım.

İngilizce Öğrenmenin Yöntemleri

Okumayı Alışkanlığı Edinin

  • Okumazsanız öğrenemezsiniz. Elinize ingilizceye dair ne geçerse okuyun. Hani bu gereksiz ya da bu ne böyle demeyin orada bir kelime görürsünüz aklınızda kalır ve kelime dağarcığınız gelişir.Size önerim ilk başlarda çocuk kitapları okuyun. Daha basittir ve anlaşılması ve size dili sevdirme yönü fazladır.Okumazsanız bir sıfır geride başlarsınız.

Sürekli Dinleme Yapın

  • Sürekli dinleyin. Dinlemek bir dili öğrenmede en etkili yöntemdir. Size bir örnek vericem hemen hak vereceksiniz. Biz konuşmaya ortalama 3 yaşlarında başlıyoruz. Peki bir hiçbir şey görmeden okumadan yapmadan bunu nasıl yapıyoruz. Tabi kide dinleyerek. Her şeyi dinliyoruz ve farkında olmasak ta beynimiz bunları kaydediyor ve belli bir süreden sonra bardak dolmaya başlayınca ağzımızdan kelimeler çıkmaya başlıyor. İlk kelimemiz neden Anne ya da Baba oluyor çünkü en çok ilk zamanlar onları duyuyoruz. Dediğim gibi sürekli dinleyin. Açın ingilizce bir şeyler dinleyin. Tv kanalları müzik her şey olabilir.Dinlemek gerçekten bir dil öğrenmede en önemli yoldur. Dinledikçe başta ilk zamanlar anlamasanız da sonraki zamanlarda yeni dinlediğiniz bir şey de olsa bazı kelimeler kulağınıza aşina gelecek ve anlayacaksınız anladığınızda da daha da mutlu olacaksınız.

Sözlük Kullanın

  • Sözlüğü kullanın ama nasıl kullanın. Sözlüğü sürekli kullanmayın. Sözlüğü mesela bir şey okuyorsunuz. Burada her bilmediğiniz kelimede eliniz sözlüğe gitmesin. İlk önce metni okuyun anlamaya çalışın. Daha sonra tekrar okuyun ve her kelimeye değil en çok gördüğünüz kelimeye bakın sonra da okumaya tekrar devam edin. İnanın ki bu teknik size birçok kelimeyi daha kısa zamanda öğreneceksiniz.

  • Not: İlk zamanlar ingilizce - Türkçe sözlük kullansanız da, Daha sonrasında kesinlikle İngilizceden İngilizceye sözlük kullanın.

Yazışın

  • Sosyal medyaları boşuna kullanacağınıza yabancı arkadaşlar edinin ve onlarla yazışın. Yazışmak konuşmaya göre daha rahat bir durumdur. Çünkü yazacağınız şeyi düşünme gibi bir zamanınız olacaktır. Yanlış yazabilirsiniz ama bir şey olmaz. Karşınızda ki kişi zaten anlayacaktır ve size ona göre soru soracaktır başlarda. Zorlanabilirsiniz ama vazgeçmeyin belli bir süreden sonra pratik hale gelir ve gelişiminizi görmeye başlarsınız.

Pratik Yapın

  • İnsanlarla konuşmaktan çekinmeyin. İlk başlarda ağızınızın alışması ve biraz pratik amaçlı ailenizle yapın ya da daha kolayı geçin odanızda aynanın karşısına konuşun kendi kendinize. Çok yararlı bir tekniktir. Daha sonra da çıkın dışarı bulduğunuz yabancı birisiyle konuşun.

Son Sözler;

  • İmkansız diye bir şey yoktur. 
  • Her şey başarılabilir. Sadece yapmanız gereken kafanız da yapamam, zor lafızlarını silmek ve işe başlamak…
Okuduğunuz için Teşekkürler
Sağlıcakla Kalın.
Aşağıdan Ve Sağ Taraftan Ücretsiz E-posta Aboneliği yapabilir 
ve Yeni Yazılardan Anında Haberdar Olabilirsiniz..

Hiç yorum yok