Gezelim Görelim

 BRATISLAVA

        Geçtiğimiz günlerde Slovakya'nın başkenti Bratislava'yı, Çek Cumhuriyeti'ne yakın olduğu için günübirlik bir planla gezip görmeye karar verdik. Avrupa'da her gün tren seferleri olduğu için yakın ülkelere ulaşım çok kolay. 3.5 saatte inmiştik trenden, düşünün. İstanbul- Ankara hattı falan gibi fakat bildiğiniz ülke değiştiriyorsunuz gayet rahat bir şekilde. Para biriminiz, diliniz, belki de saat farkınız değişiyor. Üstelik ülkeler arası trenlerde pasaport kontrolü bile çok nadir yapılıyor. Ne kadar rahat değil mi? 

                                                       
                                               Şehir merkezindeki heykeller

        Öncelikle şunu söylemeliyim ki Bratislava bir başkente göre oldukça küçük ve gösterişsiz. Türkiye'nin iç kısımlarında kalan illerine benziyor küçüklük ve gösterişsizlik açısından. 4-5 saatte şehri gezip bitirebilirsiniz. Aynı zamanda Euro kullanmasına rağmen oldukça da ucuz. Kalmak istiyorsanuz hostelleri, yemek yemek istiyorsanız yemeğinizi uyguna getirebilirsiniz. Tam öğrenci işi yani! Otomattaki içecekler, yiyecekler bile Çek Cumhuriyeti'ne ve Avusturya'ya göre uygundu. O açıdan sorun yaşayacağınızı sanmıyorum. Maddiyatınızı çok etkilemez.

                                                   Şehir merkezinden bir görüntü

        Şehir merkezinde İstanbul'un İstiklal Caddesi, Sakarya'nın Çark Caddesi gibi bir caddeleri var. Birçok hediyelik eşya dükkanları ve kıyafet mağazaları var. Şehrin gördüğümüz en kalabalık kesimi orada toplanmıştı. Diğer ülkelerin turist oranına göre ise çok az turist vardı. 

Bratislava Kalesi

        Bu gördüğünüz kale de Bratislava'nın en meşhur kalesi. Hrad diye geçiyor. Şehrin üstünde kaldığı için şehre kuşbakışı bakabilirsiniz. O hoş manzarada fotoğraflar çekebilirsiniz. Güneşliyse şanslısınız demektir çünkü şehir çok daha güzel görünüyor. Fakat tepede kaldığı için çok rüzgarlı oluyor, dikkat etmekte fayda var. 


        Bratislava şehir merkezinde bulunan farklı heykelleriyle de ünlü aynı zamanda. Bu heykellerle turistlerden fırsat bulursanız fotoğraf çekilebilirsiniz. Şehirde çok fazla turist yoktu fakat olanlar da hep bu heykellerle fotoğraf çekiliyor gibiydi. Mantıklı aslında. İnsan kendi ülkesinde olmayan veya ilginç bulduğu şeylere yönelmek istiyor ekseriyetle. Biz de bulmuşken farklı pozlar deneyelim dedik zaten. Örneğin:

                                           Heykelleri de pek bir centilmendi canım!

        Genel olarak Bratislava'ya 10 üzerinden 5-6 verebilirim. Size ısrarla tavsiye etmem ama gezip görmenizden de bir zarar çıkmaz tabii ki."Gezdiğim Ülkeler" listenize eklemek istiyorsanız gezebilirsiniz. Bir ortamı, atmosferi görmüş olursunuz. Zaten konaklama derdi olmadan tamamlayabileceğiniz bir şehir olduğu için birkaç saatte biter diye düşünmekteyim. Viyana gibi yakınındaki şehirlere geçerken aktarma yapıyorsanız bile gezebilirsiniz. Nasıl yapıyorsanız yapın ama günleriniz daha bol gezmeli, kültürlenmeli ve eğlenmeli olsun!
Hiç yorum yok