İRMİKLE OYUN OYNADIK
       
Çalışan anne çocuğuyla nasıl ilgilensin diye boş konuşan çok insan gördüm ben ne yazık ki. İlgileniyoruz efendim, hem de pek güzel ilgileniyoruz, araştırıyoruz, okuyoruz, üretiyoruz. Neyse bu konu çok derin…

O kadar isteyerek almasına rağmen, evdeki oyuncaklardan  bir süre sonra sıkılır oldu Göktuğ Bey. Çocuklar tek başına oyun oynamak yerine anne babayla oynamayı daha çok seviyor sanırım artık. Bizim zamanımızda hiç de böyle değildi. Evdeki oyuncaklarımızla, ya odamızda oyun oynardık ya da oturma odasında televizyon seyrederdik. Teknolojinin ilerlemesi, ailelerin daha çok bilinçlenmesiyle artık durum değişti. Ya da bizim evde değişti JEvde bulunan malzemelerle yapılacak bir oyun oynadık. Bir kovanın içine babamızın arabasındaki feneri koyduk. Kovanın üstünü yağlı fırın kağıdıyla örttük onun üstüne borcam, borcamın içine biraz irmik koyduk. Lambayı kapatıp, fenerin ışığıyla şekiller çizdik irmikle. Göktuğ bu sırada telefonu verin oyun oynamak istiyorum diye ağlarken eşime telefonu ver,  gel birlikte oynayalım, dedim. Biz şekiller çizerken, baya eğlendik aslında. Baktı babayla anne çılgınlar gibi eğleniyor, ilgisini çekti, yanımıza geldi, telefonu bıraktı ve sonunda siz ne yapıyorsunuz burada bakayım diye bir baba edasıyla tıpış tıpış oturdu :) Bir süre şekiller çizdi, benim çizdiğim şekilleri bozdu sonra keşfetme hissi doğdu. “ Bunun altına fener koydun biliyorum.” Kaldırdı borcamı, yağlı kağıdı. Feneri çıkardı, bir süre feneri kapatıp aynı şekilde çizgiler çizdi sonra açıp karanlıkta çizdiğine baktı derken irmikleri havaya saçmaya başladı J Sabırla kendisine eşlik ettim ve irmikler bir süre sonra iyice haddini aşıp halılara dökülmeye başlayınca oyunumuzu bitirdik. Üçümüz de çok eğlendik. Keşfetti, çizim yaparak küçük kasları çalıştırdı, hayal gücünü zorladı ve bence en önemlisi telefonla oyun oynamak yerine hep birlikte bu şekilde vakit geçirdik. Sonuç olarak akşamın bir vakti süpürge açmak zorunda kaldık ama olsun değdi.
Etkinlik yaparken Göktuğ'u televizyondan veya telefondan koparmak için babamızı kandırıyorum sürekli. “ Gel birlikte oynayalım ilk önce, Göktuğ'u böyle çekeriz yanımıza, sonra sen gider televizyon seyredersin rahat rahat ben oynarım onunla” diyor ve eşimi de ağıma düşürüyorum  . Bir bakıyorum üçümüz oyun oynuyoruz. 


Hiç yorum yok